Храната през зимата трябва да бъде много добре подбрана. Запомнете, че тялото Ви не се нуждае от допълнително калории през зимата, а от повече витамини, минерали, микроелементи, макроелементи, сложни въглехидрати и протеини. Храненето редовно е от изключително важно значение за Вашето тяло и за имунитета Ви. Най-добрият вариант е да се храните по 5 пъти на ден – 3 основни и 2 закуски, като оставяте 3 часа разстояние между отделните хранения. Този режим позволява на тялото Ви да поддържа термичния си баланс.
През зимата чаят е една от идеалните ободрителни напитки. Горещо препоръчваме да наблегнете на чая от шипки. Благодарение на него организмът ни се зарежда с високи дози витамин С. За шипковия чай казват още, че е най-доброто средство за профилактика на настинките и простудите. За да избегнете така разпространените зимни настинки, е добре и да пиете чайове от малина, къпина, мащерка, мента, риган.
Недостиг на витамини?
През зимните месеци е напълно възможно организмът Ви да покаже дефицит на витамини и минерали. Най-често ни липсват витамин Е, С и Д. Именно затова е хубаво да включите в хранителния си режим следните продукти: яйца, боровинки, зеле, репички, тиквички, артишок, кестени, зелен грах, райска ябълка, портокали. Освен това през студените зимни месеци е добре да консумирате повече риба и картофи.
Какво да ядем тази зима?
Плодовете и зеленчуците Ви осигуряват нужните витамини и минерали. Те подобряват Вашия имунитет. Не забравяйте да включвате на всяко ядене зеленчуци и плодове. На практика тялото Ви ги усвоява най-добре, когато ги консумирате сурови, но могат и да бъдат приготвени на пара. Можете да използвате и замразени и консервирани зеленчуци. Не забравяйте чесъна – той има антибактериални свойства и засилва имунитета повече от всеки друг зеленчук, съдържащ витамини.
Рибите като скумрия, риба тон и сьомга са важни източници на аминокиселини от групата на Омега-3 мастните киселини. Те подсилват имунитета и помагат на Вашето тяло да се пребори с бактериите.
Месото и млечните продукти осигуряват на тялото Ви необходимите протеини. Осигурете си висококачествено нискомаслено месо и колбаси, които помагат на тялото Ви да генерира повече собствена топлина през зимата. От друга страна, млечните продукти като мляко, нискомаслени сирена и кашкавали, в това число и яйцата, влияят положително на метаболизма, който обикновено се забавя всяка зима. Те осигуряват на организма Ви витамин Д, който е дефицитен през зимата. Важно е да включвате протеините в трите основни хранения през деня.
Сложните въглехидрати осигуряват 50% от енергията Ви през зимата. Въглехидратите засищат и са добър източник на енергия, снабдяват тялото с фибри и стимулират отделянето на серотонин, който е антидепресант. Сложните въглехидрати основно могат да бъдат набавени от пълнозърнестия хляб, кафявия ориз и ечемика. За правилен хранителен режим е добре да ги включвате в 2 от храненията Ви през деня.
Прости въглехидрати се съдържат предимно в сладките изделия. Те бързо залъгват глада Ви, но и бързо се напълнява от тях. Единствено изключение прави медът, който има благотворно влияние на имунитета и подобрява настроението Ви. Всеки възрастен човек трябва да хапва по една лъжичка мед всеки ден, освен ако няма противопоказания за консумацията му. Може да го добавите в чай с лимон, но чаят не трябва да е прекалено горещ, тъй като медът губи своите свойства при температура над 40°C.
Източник: biomall.bg
Студеното и често ветровито време през зимния сезон може да провокира редица неприятни очни оплаквания – зачервяване, парене, драскане, чувство за чуждо тяло, сълзене и други. За съжаление, често пренебрегваме тези сигнали и не се замисляме за здравето на очите си. Как да предпазим очите си през зимата?
прочети още