Сънят заема 1/3 от денонощието в нашето ежедневие (или поне така трябва да бъде), като през това време мозъкът работи, а тялото се възстановява от физическата умора.
Липсата на сън и нарушения ритъм на съня крият много рискове.
Влошеното качество на съня оказва влияние върху менталното здраве и способността за взимане на решения. Медицината на съня или т.нар. сомнология изучава процесите в организма, протичащи по време на сън и предлага лечение при диагностицирани нарушения.
И все пак, преди да стане прекалено късно, е важно да знаем изграждането на полезни навици, може да ни държи далеч от лекарите и да ни помогне да се чувстваме по-добре и по-отпочинали.
Кои са факторите, които оказват негативно влияние на съня?
Стоенето вкъщи по цял ден
Много хора работят от вкъщи и макар “хоум офисът” да има много предимства, един от недостатъците му е, че може да прекарате целия ден у дома,
Ако стоите цял ден на закрито, рано или късно ще сте “гроги”.
"Медицинското понятие за това е "сънна инерция”. “Гроги усещането” се отнася до фаза между съня и будността, когато човек не се чувства напълно буден. Хората, които са засегнати от това, се чувстват сънливи, имат трудности да мислят ясно и могат да бъдат дезориентирани и тромави за известно време след събуждането.
Дневната светлина е "основният биологичен сигнал за будност", ето защо липсата на излагане на околна дневна светлина или външна светлина прави хората по-малко будни през деня.
Липсата на сън
Липсата на сън води до негативно влияние на съня? Звучи като някаква грешка, но сега ще разберете какво имаме предвид.
Ако не сте спали достатъчно време през нощта, това ще окаже негативно влияние върху организма ви на следващия ден. Но проблемите продължават, защото липсата на добър сън ще окаже влияние не само на следващия ден, но и на по-следващия, защото няма как пропуснатото време за почивка да бъде компенсирано.
Храненето точно преди лягане
Точно преди лягане не е добре да се храним. Прекаляването с храната преди сън не само пречи на нормалното заспиване и качество на съня, но крие риск от трупане на мазнини и излишни килограми.
Облъчването със синя светлина
Екранът на телевизора, екранът на компютъра, на телефона – няма значение какво електронно устройство използвате. Социалните мрежи и новинарските канали насищат психиката ви със стресови фактори, които влияят зле на здравословната ви нощна почивка.
Светлината от екрана пречи да заспите, защото влияе върху определени центрове, отговарящи за синтеза на мелатонин, хормон на съня. Стресът от възприетата информация също оказва негативно влияние.
И макар устройствата да са част от ежедневието ни, вечер можем да блокираме синята свелина с очилата “B-Marten”